Çatlak Nedir

Haziran 24, 2011Posted by Daphne

 

Cilt Çatlağı Nedir?

çatlakCildimiz hücrelerden ve bu hücreleri bir arada tutan dokulardan oluşmuştur. Cilt dokusunun arasında bulunan bu dolgu dokular aynı zamanda cildin esnemesine yani gerilip tekrar eski haline gelmesine olanak sağlar. Bu dolgu dokular kollojen ve elastin denilen protein yapıda liflerden oluşmuştur. Kollojen ve elastin cildin içinde karmaşık bir ağsı yapıyla birbirlerine bağlanırlar. Bu sayede cilt hücreleri ve diğer cilt dokuları bir arada durur. Bu lifler cilde belli ölçüde esneklik ve tonus dediğimiz sıkılık sağlar.

Çatlak Nasıl Oluşur?

Haziran 24, 2011Posted by Daphne

 

Çatlak bölgelerinde bu dokuların yani kollojen ve elastin liflerinin önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir. Bu azalma nedeniyle çatlak bölgesinde cilt gevşektir. Bir hat boyunca cildin görüntüsü farklılaşmıştır.

Çatlak oluşumunda gebelik, kilo alma ve ergenlik dönemi gibi hormonsal dengelerin önemli değişimin olduğu zamanlar dikkat çekmektedir. Değişen hormonsal faaliyet çatlak oluşumuna neden olmaktadır. Değişen hormonsal faaliyet çatlak oluşumuna neden olmaktadır. Çatlakların oluşumu sırasında kollojen ve elastin liflerinin yapım ve onarımının hormonlar tarafından baskılandığı gözlenir. Bu liflerin azaldığı bölgelerde bazen yavaş bazen de hızla çatlak oluşumu gözlenir.

Çatlak Nerede Oluşur?

Haziran 24, 2011Posted by Daphne

 

Çatlaklar özellikle karın, kalça, basen bölgelerinde gözlenmektedir. Kadınlarda memeler çatlak oluşumunun en sık gözlendiği bölgelere başka bir örnektir. Bazen cilt çalkakları kozmetik açıdan gerçek anlamda rahatsız edicidir. Aşırı kilolu kimselerde sırt ve belde de çatlaklar gözlenebilir. Özellikle cushing hastalığı denilen bir hormonsal hastalıkta bu bölgelerin tümünde çatlaklar gözlenmektedir.

BU SİTE KARBONDİOKSİT FRAKSİYONEL LAZER ÇATLAK TEDAVİSİ İÇİN AŞAĞIDAKİ ADRESLERİ ÖNERMEKTEDİR